İzole Halı ( Dielektrik Lastik Levha )

HANGİ ÖLÇÜLERDE ÜRETİLMEKTEDİR

Şu anda üretilen ölçüler ve kullanım ve dayanım (TS 5119-EN 60243-1 mukavemet testine gore)

-2 mm kalınlıkta 10.000 volt gerilim için

-3 mm kalınlıkta 20.000 volta dayanıklı

-4 mm kalınlıkta 30.000 volta dayanıklı

-5 mm kalınlıkta 40.000 volta dayanıklı izole halıları

-Genişliği 500 mm ve 1200 mm arasında olmak üzere istenilen boy ve ölçülerde firmamız bünyesinde mevcuttur.

Aşağıda yer alan kriterlerde izole halı alımları için çok önemlidir:

SATIN ALACAĞINIZ İZOLE HALI 'larda İzole halının kauçuk tan üretilmiş olması gerekmektedir. Test raporlarının TSE den alınmış olmasına dikkat ediniz. Bir yüzünün kaymaz desenli olmasına dikkat ediniz. İş güvenliği ve TS 5119 EN 60243-1 standartlarına uygun olma şartını arayınız.

1-İZOLE HALI KULLANIMI İLE İLGİLİ YASAL DAYANAKLAR

a) 6331 Sayılı İş Güvenliği ve İş Sağlığı Yasası

Her işveren işyerinde işçilerin sağlığını ve iş güvenliğini sağlamak için gerekli olanı yapmak,bu husustaki şartları sağlamak ve bu konuda gerekli olan araçları noksansız bulundurmakla yükümlüdür.
b)ELEKTRİK TESİSLERİ EMNİYET YÖNETMELİĞİ

c)ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ

d)TEDAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ

e)İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ

Madde 274-Toprak ile potansiyel farkı 42 volttan fazla olan alternatif gerilimli

Elektrik tabloları,özel yerlerde bulundurulacak ve bu yerlerin tabanı akım geçirmeyen malzemeden yapılmış veya bu cins malzeme(İZOLE HALI) ile kaplanmış olacaktır.

Madde 277-Atölye ,tesis içinde veya işçilerin erişebileceği yerlerde bulunan dağıtım tabloları,panoları ile kontrol tertibatı ve benzeri tesisat,kilitli dolap içine konulacak ,bunların tabanı elektrik akımı geçirmeyen(İZOLE HALI ) malzeme ile kaplanacaktır.

Madde 283-Transfarmatör ve kondansatör merkezlerindeki diğer yüksek gerilim cihazları parmaklıklı veya kafes telli kapılar ile özel hücrelere yerleştirilmiş olacaktır.

Yüksek gerilim hücrelerinde İZOLE HALI ,izole tabure,izole eldiven,ıstankalar,yangın söndürme cihazları kısa devre teçhizatı ve talimatı haiz levhalar bulundurulacaktır.

Madde 303-Toprakla potansiyel farkı 250 volttan aşağı alternatif veya doğru akımlı tesisatta yapılacak işlere girişilmeden önce akım kesilecek,ancak zorunluluk
halinde gerekli tedbirler alınarak ve akım geçirmeyen aletler,uygun iş elbisesi ve eldiven gibi kişisel koruyucular ,İZOLE HALI ,akım geçirmeyen paravanalar, tabureler, platformlar gibi araçlar kullanılacak ve işçiler yetkili bir eleman gözetiminde çalıştırılacaktır.

Madde 305-Toprakla potansiyel farkı 42 volt veya daha yukarısı olan alternatif akım devrelerinin gerilim altında bulunan kısımları ana dağıtım tablolarının arkasında olduğu gibi sürekli açıkta tutulmaları gereken yerlerede İZOLE HALI konacaktır.

2- NERELERDE KULLANILIR

Kullanım yerleri alçak gerilim le çalışan makine teçhizat önlerinde,orta ve yüksek gerilimde ise şaltlar,hücreler ve pano önlerinde ,elektrik enerjisi olan her yerde kullanılmaktadır.

3-ÖZELLİKLERİ

İzole halı kauçuk esaslı olarak yapılmaktadır.% 100 koruma sağlamaktadır.Çeşitli kalınlıklarda 50.000 volta kadar koruyucu olmaktadır.Esnektir, dayanıklıdır.Kaymazlık sağlayacak yapıdadır.Yalıtkan olup,ısı ve neme dayanıklıdır.

4-İZOLE HALININ KULLANILMASI NEDEN GEREKLİDİR

Pano önleri,makine önleri ve trafolarda kullanılması yasal olarak zorunludur. Yapılan kontrollerde yüksek miktarda para cezaları yazılmaktadır Her şeyden önce İNSAN HAYATI söz konusu olduğundan elektrik enerjisi için tam korumanın sağlaması gereklidir.Buda sadece bu amaç için özel olarak üretilen izole halı ile sağlanabilir.Diğer ürünlerde(tahta ,plastik v.s.) değişen koşullarda tam koruma sağlanamamaktadır.

5-İZOLE HALI HANGİ YARARLARI SAĞLAR

-Tam koruma sağladığı için çalışanlar için hayati bir tehlike hiçbir zaman söz konusu olmaz

-Su çekme ,su tutma özelliği olmadığından ıslak koşullarda bile kolaylıkla kullanılabilir

-Montaj ve döşemesi çok kolaydır, özel ölçülerde üretilebilir

-Yalıtım özelliği ile tam koruma sağlar

-İzolasyon özelliği nedeniyle sıcak ve soğuktan etkilenmez

-Uzun ömürlüdür,dayanıklıdır ve ekonomiktir

-Diğer malzemelere göre kullanımı ve temizlenmesi kolay olduğundan işçilikte , malzemede tasarruf sağlar

Belge 1 Belge 2 Belge 3
Secured By miniOrange